Куба је одлучила да ослободи 51 затвореника као гест добре воље у преговорима са САД, којим посредује Ватикан.

Куба ће у наредним данима пустити на слободу 51 затвореника као гест „добре воље“ након разговора са Ватиканом, саопштила је кубанска влада.
Одлука долази у тренутку када кубански председник Мигел Дијаз Канел каже да амерички и кубански званичници воде разговоре како би решили размирице између две земље.
Он је нагласио да у последња три месеца Куба није примила никакво гориво, што је додатно отежало ситуацију на острву.
Председник САД, Доналд Трамп је раније изјавио да је Куба у „дубоким проблемима“ и запретио „пријатељским преузимањем“ земље. Због америчких притисака и санкција, Куба је доживела нестанак струје и проблеме са снабдевањем енергентима, пошто се земља у великој мери ослања на увоз горива.
Куба је у покушају ублажавања последица повећала производњу домаће нафте и гаса, као и коришћење соларне енергије.
Односи између САД и Кубе су напети од 1959. године, када је комунистички вођа Фидел Кастро срушио проамеричку владу. Од тада су на снази америчке санкције и трговинска блокада, које трају деценијама.
Преговори између две земље су у раним фазама, према речима председника Мигел Дијаз Канела. Он је нагласио да преговори теку „на основу једнакости и поштовања политичких система обе државе, као и суверенитета и самоодређења њихових влада“.
У преговорима учествује и амерички државни секретар Марко Рубио, син кубанских имиграната, како је рекао Трамп. Рубио је раније изјавио да Куба мора да се драстично промени, јер је то једина шанса да се побољша квалитет живота њених грађана.
Куба је удаљена око 145 km од Флориде. Због те близине, многи Кубанци који се не слажу са политиком Хаване емигрирају у САД, што је један од разлога зашто Мајами има велику кубанско-америчку популацију.
Кубанско Министарство спољних послова навело је да је од 2010. године Хавана помиловала 9.905 затвореника. У последње три године, додали су, још око 10.000 затвореника је ослобођено кроз разне друге облике олакшица. Влада је нагласила да је одлука „суверена“ и у складу са предстојећим Великим недељним празницима у хришћанском календару.
Вести о ослобађању затвореника појавиле су се недуго након што се кубански министар спољних послова Бруно Родригез састао са Папом Лавом XIV у Ватикану, што је додатно симболизовало дипломатску улогу Свете Столице у посредовању између Кубе и САД.
Све се то дешава у јеку рата који Америка и Израел воде против Ирана, па се може протумачити да је Куба донекле и у страху од претходних Трампових претњи и да би судбина Ирана и Венецуеле могла да задеси ово мирољубиво карипско острво.

