Са задовољством објављујемо резултате првог позива у оквиру Фонда Хедли за културно наслеђе Југоисточне Европе за 2024. годину намењеног пружању подршке организацијама посвећеним очувању и промовисању културног наслеђа и развоју регионалне сарадње у Југоисточној Европи.
Хедли фонд за културно наслеђе Југоисточне Европе подржава пројекте и активности које доприносе:
- конзервацији и документовању покретног и непокретног културног наслеђа;
- подизању свести о питањима културног наслеђа, укључујући значај његове заштите, очувања, побољшање законских оквира, повећање финансирања, побољшање јавног ангажовања и унапређења политике;
- јачању капацитета невладиних организација кроз мрежну инфраструктуру, обуку, умрежавање и иновације;
- обуку нових генерација стручњака у области заштите културног наслеђа кроз семинаре, радионице, регионалне посете и сличне активности;
- укључивање младих у заштиту и промоцију наслеђа кроз интерпретацију, приступачност и инклузију;
- ангажовање заједнице у програме заштите и промоције наслеђа.
Комисија за екстерну евалуацију састављена од експерата из области културног наслеђа са Балкана, имала је тежак задатак да оцени одличне иницијативе и пројекте. Од поднетих 46 пријава из музеја, библиотека, архива и невладиних организација из Југоисточне Европе, 40 је узето у разматрање у складу са критеријумима позива.
Укупна расположива средства за овај позив су 34.000 евра а Фонд ће, у складу са расположивим средствима првог позива и на основу финалне бодовне листе, подржати следећих пет институција и њихове пројекте:
Амбели, организацију из Грчке и пројекат „Beezantium” који се фокусира на оснаживање локалног становништва да искористе своје византијско наслеђе, враћајући своју прошлост како би створили светлију будућност. Пројекат ће укључивати радионице, фокус групе и образовне кампање усредсређене на изградњу заједнице и размену знања.
Музеј савремене уметности, Скопље – “MoCA-Skopje Masterpieces 4 All – Project for Accessibility of Contemporary Art“ који има за циљ да унапреди приступачност кроз изградњу капацитета, образовне активности и креирање реплика уметничких дела која ће бити приказана методом „Музеј у коферу“. Пројекат ће се развијати и спроводити уз укључивање особа са инвалидитетом и релевантних образовних институција.
Архив Карусос из Грчке и пројекат „The Spyronians Podcast Show“ који се заснива се на идеји да је културно наслеђе живо биће које служи као нацрт за суочавање са глобалним питањима данашњице и потенцијал медија да допре до разнолике публике. Серија подкаста који истражује византијску културу у савременим контекстима ће настојати да подигне свест јавности о овом јединственом културном наслеђу, подстичући отворен дијалог и нова тумачења.
СКВЕР из Србије са пројектом „Window to the Past: Industrial Heritage of Zaječar ” који има за циљ да поново упозна публику са културним и индустријским наслеђем града, подижући свест о значају његовог очувања и чинећи га доступним кроз дигитализацију грађе. СВКЕР-ова обимна колекција индустријског наслеђа биће представљена у новом изложбеном простору и кроз кампању на друштвеним мрежама.
Удружење Културанова из Србије и пројекат „Fostering Museum Engagement with Young Adults“ који је усредсређен на ангажовање младих и настоји да музејске професионалце обучи вештинама гејмификације који отварају нови пут ка стварању занимљивих искустава за младе људе (18-30) у Југоисточној Европи. На овај начин Културанова жели да повећа посећеност музеја, негујући живописно искуство културног наслеђа.
Искрене честитке одабраним пројектима уз захвалност свим кандидатима на сјајним пројектним идејама које промовишу богато културно наслеђе Балкана и његову заштиту!