Завичајни музеј Књажевац започео је реализацију пројекта „Систематска археолошка проспекција књажевачког краја“, у сарадњи са Археолошким институтом из Београда. Пројекат је подржан од стране Министарства културе и Општине Књажевац.
Циљ овог пројекта је израда детаљне археолошке карте за територију Општине Књажевац и употпуњавање археолошке карте Србије. Ревизија и допуна постојећих података из археолошке документације Завичајног музеја Књажевац. Утврђивање потенцијалних економских активности насеља и стратегија насељавања у контексту њихове животне средине током разних периода прошлости. Прикупљање археолошког материјала за обогаћивање фонда археолошке збирке Завичајног музеја Књажевац и на крају публиковање откривених резултата. У плану је да овај пројекат траје најмање три године како би успели што већи део Општине Књажевац да обиђемо. Ова истраживања показују да је наша територија и у далекој прошлости била погодна за насељавање и да имамо заиста богато културно наслеђе.
Пројекта је започет 24.11.2023. године и до сада смо евидентирали преко 20 локалитета у долини Белог Тимока, истраживања ће трајати до 18.12.2023. године тако да очекујемо још нових локалитета које ћемо да евидентирамо. Локалитете које смо пронашли потичу из разних периода праисторије, антике и средњег века. Најстарије налазе које смо до сада забележили потичу из периода неолита и припадају Старчевачкој култури која се датује око 6000. година пре нове ере, затим, налази из бакарног, бронзаног и гвозденог доба, антике и средњег века.
Руководилац пројекта је Милена Муминовић Божић кустос археолог Завичајног музеја Књажевац, коруководилац је др Петар Милојевић истраживач сарадник са Археолошког института Београд, др Александар Капуран научни саветник са Археолошког института, и други чланови екипе Душан Пауновић археолог, Дајана Матовић археолог и Бојана Илијић виши кустос археолог.
Текст и фотографије: Милена Муминовић Божић, кустос археолог Завичајног музеја Књажевац