Пројекат “Стара планина-нове праксе: Циркуларна економија са фокусом на људе и природу” омогућио је да се у 6 туристичких сеоских заједница, смештених на обронцима Старе планине, у општини Књажевац успоставе једноставне и примењиве праксе циркуларне економије којима се смањује количина отпада и обезбеђује боље коришћење ресурса. Реч је о селима Кална, Иново, Вртовац, Балта Бериловац, Ћуштица и Црни Врх.
Удружење грађана “ТЕАМ” је, уз несебичну подршку општине Књажевац и ЈКП „Стандард-а“, набавило и поставило 30 контејнера на 10 локација на потезу од Калне до Црног Врха и опремило 30 домаћинстава која се баве туризмом са 90 канти за сепарацију отпада, 30 ручних преса за пластику и 30 компостера за спровођење циркуларних пракси.
ШТА СЕ ДАЉЕ ДЕШАВА СА СЕЛЕКТОВАНИМ ОТПАДОМ?
Паралелно са овом акцијом набавке опреме за рециклирање, ЈКП „Стандард“ из Књажевца склопило је Уговор са ЈКП „Регионална депонија Пирот“ које ће бити задужено за даљи третман рециклабилног отпада, сакупљеног на територији општине Књажевац. Отпад који мештани, посетиоци и туристи ових 6 места на Старој Планини буду сакупили и селектовали, биће прикупљен и одвезен у рециклажни центар Пирот.
Селектовани отпад ће се прикупљати по уговореној динамици, односно према потреби у зависности од количине рециклабилног отпада, камионима ЈКП „Регионална депонија Пирот“. Прикупљање отпада ће вршити специјализована возила и екипе за прикупљање отпада. Сав селектовани отпад прикупљаће се и одвозити на предвиђено место, где ће се вршити сепарација отпада. Прикупљени отпад ће бити накнадо разврставан у просторијама ЈКП „Регионална депонија Пирот“ у Пироту на линији за сепарацију отпада, на начин који је прописан законом.
Кораци у третману прикупљеног отпада су следећи:
Први корак је прикупљање рециклабилног отпада из контејнера предвиђених за ову врсту отпада и одвоз у ЈКП „Регионална депонија Пирот“. Следећи корак је разврставање отпада по врсти и саставу на линији за сепарацију. Ту се врши селекција рециклабилног отпада ради даљег третмана. Овде се раздвајају све оне врсте отпада које се могу рецикларити, по класама отпада, а остатак се збрињава на адекватан начин. Наредни корак је балирање отпада у пресама или паковање на адекватан начин (у зависности од врсте) селектованог отпада и отпремање отпада у постројења на даљи третман процеса за рециклажу.
Пројекат “Стара планина-нове праксе: Циркуларна економија са фокусом на људе и природу” у оквиру пројекта БЕСТБелт уз финансијску подршку Европске Уније спроводи Удружење грађана ТЕАМ из Лесковца, Република Србија. Пројекат се спроводи на подручју Балканског зеленог појаса у Националном парку Стара Планина.
Текст и фотографије: Удружење грађана “ТЕАМ”