Након краће болести, у петак ,12. маја, у Књажевцу је преминуо Раде Ристић, један од оних људи који су својим радом обележили културни живот, а посебно ликовну сцену нашег града. Изјаве саучешћа заказане су за суботу, 13. мај од 10 сати у капели Источног гробља, а сахрана у 14:30, такође на Источном гробљу.
Биографија
Раде Ристић рођен је 1940. године у Трговишту код Књажевца. Завршио је средњу школу за примењену уметност у Нишу (Одсек вајарство) и Вишу педагошку школу, група за ликовно васпитање. Каријеру почео као дизајнер у Фабрици порцелана у Зајечару, радио као наставник ликове културе у Књажевцу, водио одељење за маркетинг у књажевачкој фабрици обуће “Леда”, био подпредседник Удружења економских пропагандиста Југославије. Педагошком раду у основној школи “Димитрије Тодоровић Каплар” вратио се 1988. године и ту остао до пензионисања.
Бавио се сликањем и графичким дизајном. Био је учесник Ликовних колонија: Ликовна колонија акварелиста “Газиводе” 2010, 2011, 2012. у Зубином Потоку; Ликовна колонија “Гамзиград” 2011; Меморијал “Жике Павловића” у Вратарници 2010. и 2011; Ликовна колонија “Делиблатски песак” у Панчеву 2012; Ликовна колонија “Мајевица” у Републици Српској 2012; Ликовна колонија “17 воденица” у Доњем Душнику 2012; Ликовна колонија “Под кровом Србије” у Књажевцу од 2007. до 2017; Ликовна колонија “Деметра” у Књажевцу од 2009. до 2017; Ликовна колонија у Гаџином Хану; Ликовна колонија у Кули у Бугарској.
Групне Изложбе: Књажевац, Зајечар, Јагодина, Сомбор, Пирот, Мајданпек, Бор, Ниш, Фоча, Земун, Зубин Поток, Лепосавић, Сланкамен, Белоградчик у Бугарској (1984. и 2010).
Самосталне Изложбе: Књажевац 2003. и 2010., Ниш, Клуб СЦ на Правном факултету, клуб СЦ на Медицинском факултету 2011, Зубин Поток 2012.
Награде: Југословенска награда “Добар дизајн” за порцелан; Југословенско признање за најбољи каталог у обућарској индустрији; Признање Београдског Сајма за најбољи арнжман изложбеног простора; Специјално Југословенско признање за ТВ спот “Самурај”; Југословенско признање за најбољи третман производа у фото огласу; Прва награда за идејно решење значке за јубилеј Прве српске ударне бригаде; Златна значка КПЗ Србије; Мајска награда Општине Књажевац, Награда „Златно руно“, коју додељује књажевачка библиотека „Његош“ за допринос стваралаштву за децу и разиграном детињству.
Нека од његових дела налазе се у породици престолонаследника Александра Карађорђевића, Министарствима просвете и културе Републике Србије, приватним колекцијама у САД-у, Данској, Енглеској, Швајцарској, Италији, Немачкој, Француској, Шведској, Норвешкој, Русији, Хрватској, Јужноафричкој Републици, Канади, Бугарској, као и у International committee Geneve, International
management group, European agency for reconstruction, CHF…
Био је и реализатор великог броја идејних решења амблема, насловних страна, монографија, амбалаже и дугогодишњи сценограф Фестивала културе младих Србије у Књажевцу.