За Међународни дан матерњег језика проглашен је 21. фебруар, у знак сећања на дан када су у Даки у источном Пакистану 21. фебруара 1952. године страдали студенти који су протестовали јер њихов матерњи језик није проглашен за званични.
На данашњи дан славе се језици света, односно љубав према матерњем језику. Такође, указује се и на језичке различитости и вишејезичност као део општег и културног блага.
За добро познавање матерњег језика веома је важно читање од малих ногу. Тако, од најранијих дана, обогаћује се речник, учи се разлика између савременог језика и дијалекта, жаргона или сленга.
Република Србија 2006. године приступила је Европској повељи о регионалним или мањинским језицима Савета Европе, у жељи да допринесе заштити и очувању мултикултурализма и вишејезичности у Србији и Европи. Свесна значаја образовања на матерњем језику у контексту очувања језика националних мањина, Србија обезбеђује, осим на српском језику, целокупно образовање на матерњем језику на још осам језика: албанском, бошњачком, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Осим тога, још осам језика изучава се у оквиру наставног предмета Матерњи језик са елементима националне културе: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик, а око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.
Извор: РТС