Према проценама Светске здравствене огранизације и Међународне организације за истраживање рака за 2020. годину, регистровано је око 10 милиона смртних случајева, од свих локализација малигних тумора.
Нова трогодишња кампања, покренута је 2022.године, а са циљем да се укаже на новонастале актуелне и глобалне проблеме, који оптерећују све учеснике у процесу превенције, дијагностике и лечења малигних болести. Због пандемије, запажено је да је у бројним земљама дошло до мањих или већих поремећаја у раду медицинских служби, што се одразило на спровођење програма раног откривања, као додатно отежавање процеса лечења и пружања неге пацијентима. Утицај који пандемија има на дијагностику и морталитет од рака, према проценама стручњака, осећаће се и у годинама које долазе.
У Србији је током 2019.године, од свих малигних тумора оболелео 42.290 особа. Исте године, од рака је умрло 21.340 људи. Мушкарци су у нашој средини највише оболевали од рака плућа, дебелог црева и ректума и простате. Код жена малигни процес најчешће је био локализован на дојци, плућима, дебелом цреву и ректуму и грлићу материце.
Превентивне активности на пољу спречавања настанка малигних болести веома су разнородне, и представљају кључни јавно здравствени приступ у процесу контроле малигних болести. Процене говоре да се чак 40 одсто малигних болести може избећи применом интервенција у животном стилу: престанком пушења, ограниченим конзумирањем алкохола, избегавањем сувишног излагања сунцу, задржавањем просечне тежине конзумирањем здраве хране, вежбањем, као и заштитом од инфекција које се могу развити у рак. Уколико до болести ипак дође, њен је исход могуће побољшати раним откривањем, адекватним лечењем и рехабилитацијом уз одговарајуће палијативно збрињавање.
У Србији су донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који ће у наредном периоду значајно смањити оболевање и умирање од наведених локализација малигних тумора.
На скрининг рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година. Мамографски прегледи предвиђени су да се раде свим женама наведеног узраста на две године. Скринингом на карцином грлића материце обухваћене су жене узраста од 25 до 64 године, које се позивају на превентивни гинеколошки преглед и Папа тест једном у три године. Циљна група за тестирање на рак дебелог црева обухвата грађане оба пола старости од 50 до 74 година, који се једном у две године позивају на тестирање на скривено крварење у столици.
Извор: Данас