Средства за заштиту биља, која се користе у конвенционалној пољопривреди, неопходна су пољопривредним произвођачима да обезбеде висок принос, високо квалитетну и приступачну храну.
Уколико се средства за заштиту биља не користе у циљу контроле болести, штеточина и корова, може доћи до драстичног смањења производње хране. Средства за заштиту биља, односно пестициди, јесу отрови. Њиховом применом утичемо на биљни и животињски свет, на штетне и корисне организме.
Пестициде треба примењивати када је то неопходно и када деловање на корисне организме може бити прихватљиво.
Једна од највидљивијих последица деловања пестицида јесте штетан утицај на пчеле. У току вегетације, углавном у фази цветања, на многим локалитетима долази до тровања пчела. Пчеле, када слете на цвет, који је третиран средством за заштиту биља, ногама и усним апаратом понесу неку количину отровне материје. Однесу у кошницу и тако загаде комплетну кошницу и све чланове пчелиње заједнице. Због тога су кошнице у близини површина које се третирају пестицидима јако угрожене.
Пчеле су незаменљиве у опрашивању цветова. Без њих би род био и више од 50 % умањен. Са друге стране, подручје Књажевца је воћарски крај. Водећа воћна култура је вишња, а шљива је на другом месту по површини, и најкритичнији период за род код вишње и шљиве је током цветања. Ако би изостало третирање против проузроковача сушења цветова и родних гранчица (Monilia laxа), не би било ни рода. Вишња се третира, у просеку три пута (беле кокице, пун цвет и прецветавање), зависно од временских услова.
Ако је неопходно третирање у фази цветања, онда хемијски третман треба применити уз примену свих мера за смањење опасности од тровања пчела и других опрашивача. Потребна је сарадња између: воћара, пчелара, научника, произвођача средстава за заштиту биља, разних институција и свих заинтересованих актера. Неопходно разумети да су нам пчеле апсолутно неопходне.
Које мере можемо предузети?
Пољопривредни произвођачи морају битни свесни присуства пчела у свом окружењу и да средства за заштиту биља правилно користе, у складу са добром пољопривредном. Не користити средства опасна за пчеле у културама која су у цвету, нити у близини кошница и на местима где су пчеле у потрази за храном и водом. Пре третирања установити присуство узрочника болести и штеточина и према томе одлучити о неопходности примене средстава за заштиту биља. Такође, потребно је применити одговарајући пестицид, по препорученој концентрацији; изабрати средства за заштиту биља која најмање штете опрашивачима у моменту примене или након тога; третирање обавити у вечерњим сатима, у време кад су активности пчела врло мале, пражњењем резервоара прскалице спречити стварање барица; инсектициде не примењивати у фази цветања, ни у прецветавању.
По неким препорукама, пестициде који су опасни за пчеле смемо примењивати само ако се пчелиња друштва налазе најмање пет км од места третирања, а требало би и обавеститити пчеларе 48 сати пре примене. Ове препоруке су неприменљиве, из више разлога. Прво, пчеле лете знатно више од пет км. Друго, на нашем подручју има много парцела под воћем и не постоји слободан простор где би се пчеле изместиле. Затим, због различитог времена цветања по локалитетима, имамо непрекидно третирање, у фази цветања, од 20 -25 дана.
Од великог значаја би било да се у фази цветања примењују само средства која су безопасна за пчеле. Акценат произвођача пестицида требало би да буде на формулисању таквих средстава за заштиту биља.
Живорад Јовановић, дипл. инж. заштите биља