Завичајни музеј Књажевац је у сарадњи са Министарством културе и информисања Републике Србије и ове године организовао Летњу школу традиционалних заната. Ове године, организују се три школе: школа традиционалних заната, школа археологије и школа конзервације. Летња школа традиционалних заната ове године има доста нових полазника, па су за њих организована и теоријска предавања која их уводе у основе керамике, керамичке производње, у историју развоја керамике. Деца се од почетка упознају са неким најосновнијим ручним техникама, које су и најстарије технике производње грнчарских производа. Касније, ради се и на ножном точку, који је карактеристичан за наш део Србије. Поред тих основних техника, деца раде реплике археолошке и етнолошке керамике из збирке Завичајног музеја Књажевац. Такође, израђују женске црепуље, које су карактеристичне за овај крај, односно за Стару планину.
Летња школа традиционалних заната, коју води Јелена Куртић, кустос-етнолог Завичајног музеја Књажевац, ове године броји десет полазника, осморо их је на грнчарству и двоје на двопређном плетењу.
Ове године је заиста највеће интересовање за летњу школу грнчарства. Двопређно плетење је такође јако занимљиво. Ове године имамо полазнике који су први пут овде са нама. Иначе, ова летња школа се организује по 11. пут. Сви знамо да је двопређно плетење уписано на листу нематеријалног културног наслеђа Републике Србије, тако да је ово један добар повод да се та техника очува у оквиру заната и да се пренесе на неке наредне генерације, рекла је Јелена Куртић, кустос-етнолог која води школу традиционалних заната.
Први пут, ту је и школа археологије, која има седморо полазника, а води је Бојана Илијић, виши кустос-археолог Завичајног музеја Књажевац.
Могу да се похвалим да је ово прва школа, летња школа археологије Тимакум Минус. Поучени позитивним примером колега који већ годинама организују летњу школу конзервације и летњу школу традиционалних заната, дошли смо на идеју да и археологија добије своју школу и добије шансу за додатно промовисање. Архео-етно парк Равна, који је депандант Завичајног музеја Књажевац, оформљен је управо поред једног римског утврђења и желели смо да младима пружимо прилику да у току лета проведу време са нама, са археолозима, упознају основне методе археолошких истраживања, обраде археолошког материјала, а сам циљ школе јесте да заволе културно наслеђе, археолошко наслеђе свог краја и да граде један позитиван однос према томе, објаснила је Бојана Илијић.
У школи археологије, полазници су упознати са комплетним процесом истраживања, али и процесом обраде материјала који следи након завршетка истраживања. Упознати су са основним методама конзервације археолошког материјала, а имаће и прилику да израђују реплике римског накита, конзервирају различите врсте материјала и ископавају у импровизованој сонди у оквиру Архео-етно парка у Равни. Осим школе традиционалних заната и школе археологије, полазницима је на располагању и школа конзервације, која ове године слави 10 година постојања. Школу конзервације води Томислав Живковић, конзерватор Завичајног музеја Књажевац.
Ове године имамо четворо полазника и тренд је већ неколико година да су то полазници мало напредније групе из високошколских установа, па им постављамо мало захтевније задатке. Ово је, иначе, десета јубиларна радионица, на којој је превасходни циљ да извршимо конзервацију збирке епиграфских споменика у лапидаријуму овде у Равни и део фонда предмета музеја у Мајданпеку и Завичајног музеја у Књажевцу, рекао је Томислав Живковић, ментор и учитељ младих конзерватора.
Иако влада веће интересовање за школу традиционалних заната, полазници кажу да им је у Равни лепо, и да им је и школа конзервације одскочна даска за даље учење и усавршавање, јер има и оних који своје планове за велику будућност започињу малим али значајним корацима у Равни, на тлу где је историја, археологија и традиција спојена у једно. Полазници су током трајања Летње школе смештени у Архео-етно парку Равна, а нова знања из ових области стицаће до 30. јула.